FileNewProject .NET Core asp mvc

Dzisiaj o tym jak stworzyć nowy projekt w asp mvc – coś na rozgrzewkę, przed powrotem do częstszego pisania. Dopóki nowe visual studio nie zostanie oficjalnie wydane korzystać będę z wersji 2015.

Nowy projekt tworze przez File|New|New Project. Następnie wybieram Templates|Visual C#|.Net Core|ASP.Net Core Web Application, Framework w wersji 4.6.2:

OK. Potem zaznaczam jeszcze Web application, wyłączam tworzenie kont użytkownika oraz wyłączam opcje hostowania na azure – jeszcze nie czas na to.

Ponownie OK, czekam aż pasek postępu zrobi swoje i powinienem zobaczyć coś takiego:

To żółte powiadomienie po chwili powinno zniknąć, oznaczać to będzie że wszystkie zależności od bibliotek zewnętrznych zostały rozwiązane i wszystko jest w porządku i gdy nacisnę F5 (Debug|Start debugging) to w przeglądarce www zostanie otworzony adres http://localhost:13038/ (u was może być to inny port)

Tyle wystarczy aby stworzyć prosty projekt w asp mvc .core. Prawdopodobnie aby mieć możliwość uruchomienia tego z tą samą wersję .net (4.6.2) należy zaciągnąć odpowiednią paczkę ze strony microsoftu: https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=53321
Warto również posiadać Visual Studio. Wersja community(0$) dostępna pod linkiem:
https://www.microsoft.com/net/core#windowsvs2015

Po tym samym linkiem znajdziecie także pakiet potrzebny do zainstalowania .net core dla visual studio 2015. Oraz takiego samego tutoriala do tworzenia projektu jak ten tu, ale po angielsku.

Następny wpis będzie już z programowaniem, ten traktuje jako rozgrzewką.
Źródła dostępne będą pod adresem: https://github.com/jstadnicki/mvc-core

Czytaj dalej:
Wyświetlanie danych na widoku w razorze w .net core asp mvc
Przesyłanie danych z formularza na serwer – nowy razor

7 thoughts on “FileNewProject .NET Core asp mvc

 1. Pingback: dotnetomaniak.pl
 2. Przeczytałem cały wpis i zastanawiam się co skłoniło Cie do popełnienia go. Rozumiem, że na różnych etapach kariery i kierując swoje wpisy do różnych grup mogą być bardziej lub mniej zaawansowane, lecz w mojej opinii tworzenie wpisu, który zawiera tak proste rzeczy i dodatkowo jest to informacja, którą można znaleźć w dokumentacji ASP.NET Core (https://docs.microsoft.com/en-us/aspnet/core/tutorials/first-mvc-app/start-mvc) nie ma sensu. Mogłeś dokładniej opisać czym różni się ASP.NET Core od ASP.NET MVC, jakie są konkretne wersje i co oznaczają, jak działa debuger czy jak użyć poleceń dotnet, aby utworzyć projekt z konsoli żeby ten wpis miał jakąś unikatową wartość i przekazywał wiedzę, a nie był wyłącznie przepisaniem dokumentacji. Nie odbieraj tego wpisu jako hejt, chce Ci wyłącznie pomóc polepszyć Twoje wpisy i dotrzec do większej liczby osób, bo pewnie wielu po przescrollowaniu tego wpisu pójdzie dalej i nie będzie tutaj wracać.

  1. Hej Koko, nie jesteś jedynym który się nad tym zastanawia, podobno w pracy też był szum na łączach: “Jarek zrobił wpis o tym jak stworzyć nowy projekt? #wtf”.

   Wpis powstał po przeczytaniu przeze mnie pierwszego rozdziału książki o asp core. Pomyślałem że będzie robić takie wpisy, po każdym większym rozdziale, rozdział pierwszy był tym który mnie sprowokował do tej myśli. I teraz gdybym miał tworzyć jeden wpis na rozdział to nie by mi się nie chciało, dzięki takiemu rozbiciu mogę poświęcić 15-30 minut na stworzenie wpisu na blogu oraz jego publikacje, dzięki temu jestem ciągle pobudzony do tego by coś pisać i dostarczać.

   Jeśli chodzi o poziom, to nie wiem, nie znam w pełnio moich czytelników, mogą to być ludzie którzy mogą takie książki pisać sami, ale mogą to być takie osoby które trafiły tutaj z googla i właśnie szukają odpowiedzi na pytanie jak stworzyć nowy projekt w asp core – bam! Mam ich.

   To że są dostępne artykułu po angielsku – ten który podałeś to pewnie jeden z tysięcy wpisów, ile jest takich opisów w języku polskim? Moje google mówi o dwóch: moje i Cezarego. Ale co ważniejsze, nie było to dla mnie wyrocznią w tym przypadku, po prostu potrzebowałem od czegoś zacząć – i padło na ten, niezwykle prosty wpis.

   Czas na porównywanie będzie w trakcie poszczególnych wpisów, choć może nie – bo nie chce porównywać a/b. Sądzę że będę raczej wydawać swoje osobiste opinie o tym czy lepiej czy gorzej robi się coś w nowym, ale nie chce się skupiać tylko i wyłącznie na porównywaniu, nie takie mam zamierzenie co do tego cyklu wpisów.

   Część z nas/was pewnie oczekuje pewnego poziomu mięsa na blogu/blogach, piszesz o konsoli i poleceniach wydawanych w palca. Inna część ludzi potrzebuje czasu aby nauczyć się podstaw, klik-klik-klik-klik i działa. Nie muszą od razu zostać wrzuceni na głęboką wodę.

   I wreszcie “hejt” 🙂 Myślę że to jeden z lepszych i ważniejszych komentarzy na tym blogu, tzn. mówie o Twoim. Chce aby można tu było znaleźć wpisy na różnym poziomie, od file new project do sam nie wiem czego, ale także coś miękkiego czy też moje przemyślenia, za które czasem może mi ubyć “fanów” a czasem ich przybyć.

   Ogromne dzięki za poświęcenie czasu na napisanie swojego komentarza.

 3. Generalnie wszystko jest na stackoverflow lub na googlach, …więc sumie nie ma o czym w ogóle pisać.

  1. Langus – te rzeczy biorą na googlach bo google to znajduje na blogach, na wpisach. Idą tokiem rozumowania że nie warto pisać o tym co już jest w google, większość blogów mogłaby zupełnie nie istnieć, ponieważ powielają zrobioną już robotę.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.