Tips’n’Tricks – peverify

Od pewnego czasu walczę z mono cecil z mniejszym i większym powodzeniem, w trakcie walk znajduje na forach różne przydatne podpowiedzi, postanowiłem je zebrać w ramach krótkich wpisów. O mono też się pojawi wpis, ale jak już zrobię to na czym mi zależy i w dodatku będzie działać 🙂
Teraz słów kilka o peverify.exe.

PEVERIFY.EXE

Gdy chcemy się pobawić trochę systemem refleksji w c# czy hakować zasoby, czy w jakikolwiek inny sposób ingerować w skompilowany kod aplikacji pisanej w .net, a następnie mieć pewność że wszystko jest w porządku i nie zakłóciliśmy jej wewnętrznej harmonii warto sprawdzić ją przy pomocy peverify.
Sposób użycia jest banalnie prosty, jako parametr aplikacji podaje się nazwę programu do sprawdzenia i czeka na wynik.
Tak wygląda wynik takiej operacji:

Zakolorowałem część nazwy aplikacji, nigdy nie wiesz czy ktoś się nie wkurzy jak mu wytkniesz jego błędy 😉

Pierwszy widoczny błąd (stack underflow) to akurat moja wina, dodałem do kodu wywołania swojej funkcji, ale zapominałem wcześniej załadować pewien argument i proszę wszystko widać, nawet podaje linijkę gdzie wystąpił błąd. Reszta to rzeczy odziedziczone, co ciekawe widać aplikacja nie musi być idealna by można było z niej korzystać.
Aby uruchomić peverify wystarczy odpalić Visual Studio Command Prompt i działa, oczywista oczywistość można dodać sobie odpowiednie ścieżki do PATH i nie bawić w linie poleceń do msvc.

To tyle, krótko i na temat.

One thought on “Tips’n’Tricks – peverify

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.