PRISM – materiały do nauki.

Jestem zafascynowany framworkiem PRISM, czytam, oglądam i piszę jakieś przykładowe aplikacje z wykorzystaniem tej biblioteki. Prism ułatwia tworzenia modularnych i dynamicznych systemów, dostarcza mechanizm do rozwiązywania zależności (Unity Container), umożliwia dynamiczną zmianę zachowania aplikacji poprzez wczytywanie dodatkowych modułów z katalogu lub aktualizację pliku konfiguracyjnego aplikacji – to tylko część z błyszczących bajerów.
Prism wspiera Silverlight, WPF czy Windows Phone 7 oraz mocno promuje wzorzec MVVM. Aby skorzystać z Prism wystarczy zaciągnąć paczkę z codeplex.com, rozpakować oraz dodać referencje do projektu.

Polecam dwa źródła do nauki: dla posiadających dostęp do płatnych szkoleń na Pluralsight taki oto kurs – Introduction to PRISM . Jeśli nie masz dostępu, nie masz się czym martwić na Channel9 jest inny równie dobry, oraz dwu i pół godzinny film akcji, gdzie autor tworzy prostą aplikację do odbierania i wysyłania poczty elektronicznej – Prism & Silverlight. Pierwszy z materiałów jest oparty na WPF, drugi to aplikacja webowa pisana w Silverlight.

Moje proste działania można obserwować na bitbucket.org pod adresem:
https://bitbucket.org/jstadnicki/prismcapture oraz link do repozytorium git https://jstadnicki@bitbucket.org/jstadnicki/prismcapture.git

11 thoughts on “PRISM – materiały do nauki.

  1. Kolejny mi z Javą wyskakuje pfff 😛
   Wracając do tematu, jeśli dobrze zrozumiałem to czym jest OSGi to chyba tak. Podobne sprawy, ale nie jest to port, tak jak zostało to zrobione z nHibernate, gdzie środowisko Javy skopiowało wszystko do swojego hibernate 😉

  2. A nie było przypadkiem odwrotnie, tzn. NHibernate kopiował z javovego Hibernate? 😉

 1. prism nie jest od tego, żeby się nim zachwycać, tylko po to, żeby ułatwiał pracę.

  pisanie przykładowych aplikacji daje niewiele, bez zastosowania go w rzeczywistym projekcie i tak nie masz szans go dobrze poznać.

 2. Średnio WP7 wspiera – jest na nie nieco za duże i tylko kawałki się nadają.

  1. Niestety nie uda mi się tego sprawdzić tak długo, jak Win8 nie będzie wspierać programowania WP7. Alternatywą jest MVVM Light, autor chwali się że działa na wszystkich platformach MS, aktualnie walczy już o działanie z W8 Metro.

  2. Ja tam preferuje Caliburn.Micro 😉
   Niewiem co prawda jak stoi z WinRT jeśli chodzi o stabilność, ale też coś działa.

   ale Prism to coś więcej niż framework do MVVM – niewiem w sumie czy czasami nie za dużo więcej.

  3. PRISM to taka kobyłka, ale nie trzeba wszystkiego wykorzystywać. Na moim poziomie korzystam z wsparcie dla kontenerów, komunikacji pomiędzy vm oraz dobrego wsparcia dla rozłożenia aplikacji na mniejsze moduły.
   Możesz polecić jakieś materiały do Caliburn? Bo chętnie go też poznał, a nie znalazłem nic sensownego czytaj i szybkiego do zapoznania się.
   Aktualnie ze względu na brak wsparcia dla WinRT ze strony prism (sic!) przyglądam się MVVM toolkit light, autor toolkit chwali się, że wolnym czasie portuje co może na WinRT i można pobierać już binarki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.